Co na ścianę w kuchni?


Urządzając kuchnię stajemy w pewnym momencie przed trudnym wyborem – co zrobić ze ścianami, jak je zagospodarować: pomalować czy położyć płytki, a jeśli płytki to jakie? Pod pojęciem płytki ścienne kryje się wiele rodzajów płytek, które z nich wybrać?


Dostępne są płytki gresowe (szkliwione i nieszkliwione), płytka klinkierowa, terakota, czy nawet kamień. Do najpopularniejszych, a zarazem najatrakcyjniejszych cenowo wykończeń zaliczyć należy płytki ceramiczne ścienne. Spełniają one wszelkie wymogi, jakie potrzebne są by ściana w kuchni mogła zostać nazwa na idealną. Płytki są niepalne (są wykonane z naturalnych materiałów, głównie gliny). Są łatwe w czyszczeniu, nie pochłaniają wilgoci i można je czyścić środkami chemicznymi. Ważną cechą jest to, że nie pochłaniają wilgoci co w przypadku kuchni i wzmożonego parowania jest bardzo istotną cechą. Należy pamiętać, że pomiędzy płytkami ceramicznymi jest spoina – fuga, która brudzi się znacznie łatwiej i szybciej niż same płytki. Im mniejsze płytki tym więcej fug, a im więcej fug, tym ściana trudniejsza jest do utrzymania w czystości. Na rynku funkcjonuje wiele sklepów oferujących płytki ceramiczne o różnym przeznaczeniu. Pod pojęciem sklep płytki ceramiczne kryje się wiele miejsc gdzie znajdziemy mnóstwo wzorów do dopasowania do naszej kuchni. W momencie gdy zdecydujemy się na płytki ceramiczne, mamy bardzo wiele różnych możliwości. Na rynku dostępny jest ogromny wybór płytek – różnych kolorów, wzorów i rozmiarów, które z pewnością będziemy mogli dostosować do najbardziej niezwykłych potrzeb. Ważną informacją jest również możliwość położenia na ścianie płytek, które docelowo przeznaczone są na podłogi – nic nie stanie się jeśli płytki takie zamontujemy na ścianie. Warto jednak pamiętać, że płytki podłogowe mają lepsze parametry od płytek ściennych, a przez to są droższe, tak więc lepszym pomysłem wydaje się zakup nowej paczki efektownych płytek ściennych. Dobór płytek ściennych dobierzmy do danego wnętrza pod względem między innymi jego wielkości. W małych łazienkach zdecydowanie lepiej sprawdzą się płytki jasne, z połyskiem, ponieważ dzięki odbijaniu światła wywołują one optyczny efekt przestronności wnętrza. W dużych łazienkach mamy zdecydowanie większe pole do popisu – możemy zastosować płytki z połyskiem, płytki matowe, a także płytki wielkoformatowe oraz mozaiki – wszystko zależy od naszego pomysłu na wnętrze.


Świetnym pomysłem mogą się okazać również płytki drewnopodobne. Rozwiązanie takie sprawdzi się w łazience urządzanej w stylu rustykalnym, płytki ceramiczne mają bowiem zdecydowanie lepsze parametry niż deska i mogą być używane w miejscach, które są narażone na szkodliwe działanie wilgoci.